مطالب علمی رشته متالورژی(سرامیک و صنعتی)

معرفی کتاب

سوال بسیاری از دانشجویان تازه‌وارد در رشته‌ی متالوژی این است که باید چه کتاب‌هایی را مطالعه‌کنیم تا بتوانیم برای گذراندن دروس این رشته آماده‌باشیم.در زیر چندکتاب را معرفی می‌کنم.1-اصول مهندسی و علم مواد نوشته کلیستر(این کتاب به بابیل متالورژی و مواد مشهور است و ویرایش پنجم آن به زبان فارسی نیز ترجمه شده‌است (فکر می‌کنم توسط دانشگاه خواجه نصیر)(معایب:بیشتر به علم مواد پرداخته‌است تا مهندسی مواد و در واقع سر فصلی در مورد انجماد یا ریخته گری یا جوش و ... ندارد ولی باز هم خواندن آن برای تمام سال اولی ها واجب می‌باشد!!)

2-کریستالوگرافی دکتر آشوری(اگر اشتباه نکنم انتشار دانشگاه صنعتی اصفهان)(برای دانشجوهای ترم دو خواندنش لازم‌است.)

3-متالورژی فیزیکی ریدهیل-عباسچیان بهترین کتاب برای درس خواص فیزیکی 1 و 2 و....!!!
کتاب اونر هم کتاب خوبی است ولی می‌توان گفت top text در جهان همان کتاب متالورژی فیزیکی نوشته رید-هیل عباسچیان است. ویرایش سوم آن که توسط دانشگاه علم و صنعت(البته ترجمه 14 فصل اول آن هم به سال 1383 هست که در حد فیزیکی 1 ) و جدیداً ترجمه کامل اون توسط محمدرضا افضلی چاپ انتشارات شریف و نوپردازان به بازار آمده‌است که - نسبت به مورداول کامل تر بوده و از ترجمه بهتری برخوردارمی‌باشد (و قیمت آن بسته به نوع جلد(ساده یا گالینگور) 13 یا 15 هزار تومان است)
در ضمن اصل این کتاب در بازار به صورت افست توسط نشر نوپردازان به قیمت 6000 تومان(به قیمت پارسال) موجود می‌باشد.در مورد متن آن باید بگویم که کمی سطح انگلیسی آن از کتاب های دیگر بالاتر می‌باشد.

4-کتاب آشنایی با نابجایی ها(و خواص مکانیکی مواد) نوشته درک هال که توسط دکتر اکرامی از دانشگاه صنعتی شریف ترجمه شده‌است و چاپ 79 و تجدید چاپ آن در سال  83بوده است

اگر بتوانید به این کتاب مسلط بشوید در زمینه ی نابجایی ها استاد می‌شوید و می‌توانید علاوه بر سوالات کنکور بلکه اساتید را هم پشت سر بگذارید. این کتاب را خیلی از دانشجوهای ارشد تنبل هم به زحمت می خوانند ولی اگر در دانشکده فنی درس می‌خوانید برای خواص‌فیزیکی 1 به آن  نیاز خواهید داشت.
5-متالورژی مکانیکی دیتر بهترین کتاب برای خواص مکانیکی فلزات که البته کمی قدیمی است (20 سال!!) (در حال حاضر نایاب شده است) که ترجمه شهره شهیدی با جلد بنفش و قیمت 8500 بهترمی‌باشد
ازترجمه شهره شهیدی در کنکور به صورت جای خالی سوال می آید!!!!
زبان اصلی (انگلیسی) این کتاب نیز موجود است (توسط نشر نوپرداران طبق معمول) و فکر می‌کنم قیمت آن 6000 تومان می‌باشد.متن انگیسی آن روان و راحت است و بهتر است متن انگلیسی مورد مطالعه قرار گیرد.
6-تغییر شکل پلاستیک در مواد و الیاژ های مهندسینوشته ی هرتز برگ این کتاب علاوه بر شامل شدن بر مباحث سایر مواد به مباحث خواص فیزیکی نگاه دیگری دارد خواندن این کتاب واجب کفایی است!(این کتاب الان کتاب روز جهان می‌باشد)

7-برای خواص مکانیکی کتب دیگری مانند هاسفورد و نای و اشبی که این دو مورد آخر کتاب‌های روز دنیا هستند.

+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم مهر 1390ساعت 15:38  توسط علی شکرریز و مهدی آذربو  | 

بلور شناسی هندسی

یک سایت انگلیسی ولی با زبان ساده و اشکال سه بعدی متحرک به آموزش بخشی از کریستالوگرافی هندسی  پرداخته است .از مزایای این سایت معرفی اکثر فرم ها با عناصر تقارنشان ,معرفی عناصر تقارن , رده ها و... می باشد. بازدیدکنندگان می توانند از طریق لینک زیر به این سایت دسترسی پیدا کنند.

 

http://www.rockhounds.com/rockshop/xtal/part1.html

 

+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم مهر 1390ساعت 15:36  توسط علی شکرریز و مهدی آذربو  | 

اموزش اتوکد

در پایین یک کتاب فارسی و انگلیسی آموزش اتوکد گذاشته شده است لینک اول در سطح مقدماتی کار با برنامه است(آموزش فارسی) و لینک دوم مربوط به آموزش کامل آن به زبان اصلی می باشد.

 

به ادامه بروید.............


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم مهر 1390ساعت 15:34  توسط علی شکرریز و مهدی آذربو  | 

خلاصه کتاب استاتیک جانسون+پاور پوینت

برای دانلود به ادامه مطلب بروید......
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم مهر 1390ساعت 12:6  توسط علی شکرریز و مهدی آذربو  | 

کتاب مقاومت مصالح بیر جانسون

به ادامه بروید........
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم مهر 1390ساعت 12:0  توسط علی شکرریز و مهدی آذربو  | 

دانلود جزوه کریستالوگرافی

سلام دوستان علاوه بر نمایش سه بعدی ساختار کریستالی که دوست محترمم {علی} برای شما تهیه کرد بنده جزوه درس کریستالوگرافی دیگری تهیه کردم برای کسانی که احساس میکنن هنوز در این درس ضعف دارن

 

 

 

 

دانلود در ادامه مطالب...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم مهر 1390ساعت 0:3  توسط علی شکرریز و مهدی آذربو  | 

جزوه معاذلات دیفرانسیل دانشگاه امیر کبیر

به ادامه مطلب بروید.........
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه سوم مهر 1390ساعت 21:48  توسط علی شکرریز و مهدی آذربو  | 

دانلود جزوه مقاومت مصالح دکتر ریاضی

برای دانلود به ادامه مطلب بروید........
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه سوم مهر 1390ساعت 21:32  توسط علی شکرریز و مهدی آذربو  | 

جزوه استاتیک کنکوری در 72 صفحه

برای دانلود به ادامه مطلب بروید.......
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه دوم مهر 1390ساعت 19:53  توسط علی شکرریز و مهدی آذربو  | 

دانلود جزوه کریستالوگرافی

سلام بر متال دوستان


نرم افزار زير يك نرم افزار فوق العاده كم حجم (KB 220) اما جالبه كه تو محيط DOS كار مي كنه ، از ويژگيهاي اين نرم افزار:

  1. نمايش 3بعدي هفت سيستم بلوري و امكان تمرين با آنها در محيط نرم افزار
  2. نمايش 3بعدي چند ساختار سراميكي مشهور و امكان تمرين با آنها در محيط نرم افزار
  3. نمايش 3بعدي چند ساختار پليمري و امكان تمرين با آنها در محيط نرم افزار
  4. نمايش انواع نابجايي ها و امكان تمرين با آنها در محيط نرم افزار
  5. نمايش انواع سيستم هاي لغزش و امكان تمرين با آنها در محيط نرم افزار

به نظر من دانلود نكنيد ضرر كرديد


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه دوم مهر 1390ساعت 19:41  توسط علی شکرریز و مهدی آذربو  | 

کاربرد سرامیک در روغن موتور

تکنولوژی متالوسرامیک برای نخستین بار توسط دانشمندان هوا فضای شوروی سابقبه جهانیان معرفی شد. این تکنولوژی پس از فروپاشی شوروی وارد دنیای صنعت وبه خصوص صنعت خودروسازی شد.

روغن موتور

مبنای این تکنولوژی کاهش اصطکاک و استهلاک در راستای بالا بردن راندمانمکانیکی دستگاه های صنعتی و جلوگیری از اتلاف نیرو است. ولی چگونه؟
بیایید سری به درون موتور یک اتومبیل بزنیم. همه ما می دانیم که دیوارهسیلندرها با رینگ های کمپرسی پیستون به شدت در تماس است. این تماس، اصطکاکزیادی را به وجود می آورد که با کاهش راندمان مکانیکی موتور همراه است.ولی از طرفی اگر این اصطکاک وجود نداشته باشد تراکم یا کمپرسی محفظهاحتراق از قسمت دیواره سیلندر فرار خواهد کرد. بدیهی است که این امر موجبکاهش شدیدتر راندمان حجمی و حتی خاموش شدن موتور خواهد شد. پس چاره چیست؟
بیایید اندکی دقیقتر شویم. در محیط مادی هر گونه حرکتی با اصطکاک همراهاست. اصطکاک نه تنها در دیواره سیلندرها که در لابه لای چرخ دنده هایگیربکس و دیفرانسیل، در قسمت تماس میل بادامک و سوپاپ و در بسیاری ازقسمتهای موتور دیده می شود.
به ادامه مطلب رجوع کنید۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه دوم مهر 1390ساعت 13:24  توسط علی شکرریز و مهدی آذربو  | 

سلولهای گالوانی

هرگاه يک عامل کاهنده درتماس بايک عامل اکسنده قرارگيرد .الکترون خودرابطور مستقيم به عامل اکسنده منتقل می کند ويک واکنش اکسايش ـ کاهش به صورت خود بخودی صورت می گيردکه در نتيجه آن سطح انرژی فراورده ها پايين ترازسطح انرژی واکنش دهنده ها می باشد درنتيجه انرژی آزاد خواهد شد.واگرمانع تماس فيزيکی دوعامل اکسنده وکاهنده شويم والکترون هاراتوسط يک رشته سيم رسانا منتقل نماييم به اين ترتيب درسيم جريانی ازالکترون بوجود می آيد.برای انتقال يونها نيزبايد از الکتروليت مناسب استفاده نمود.درسلول های گالوانی به اين طريق انرژی شيميايی به الکتريکی تبديل می شود.

به ادامه مطلب بروید۰۰۰۰۰

 

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه دوم مهر 1390ساعت 11:48  توسط علی شکرریز و مهدی آذربو  | 

ازمون مایع نافذ

اصول :

ترکهای سطحی و منافذی که با چشم عادی قابل رویت نمی باشند بوسیله آزمون مایع نافذ شناسایی میشوند.این روش در شناسایی منافذ جوش کاربرد فراوانی دارد .قابل ذکر است که فولادهای آستنیتیک و فلزات غیر آهنی که از روش ذرات مغناطیسی (MT) نمیتوان آنها را تست نمود از روش مایع نافذ ارزیابی میشوند.

آزمون مایع نافذ را به دو طریق ، با استفاده از رنگ مرئی و فلورسنت میتوان انجام داد.بدین صورت که ابتدا سطح قطعه مورد نظر را تمیز و خشک مینماییم (سطح باید عاری از هرگونه شی خارجی مثل براده ها باشد تا مایع نافذ بخوبی داخل ترکها نفوذ نماید.)

سپس بوسیله مایع نافذ(penetrant) سطح موردنظر را می پوشانیم که میتوان این عمل را با اسپری نمودن نافذ و یا غوطه ور ساختن قطعه درون نافذ انجام داد.بر اثر خاصیت مویینگی نافذ به درون ترکها نفوذ میکند و برای اینکه از نفوذ آن اطمینان حاصل نماییم مدتی را صبر کرده(حدود 30 دقیقه) و سپس ماده نافذ اضافی را از روی سطح پاک میکنیم.

ظاهر کننده (Developer) که پودر سفید رنگی میباشد را روی سطح فوق اسپری میکنیم . ظاهر کننده باعث میشود مایع نافذ از ترکها بیرون کشیده شود و درنتیجه رنگ بر روی سطح پس میزند.

+ نوشته شده در  شنبه دوم مهر 1390ساعت 11:44  توسط علی شکرریز و مهدی آذربو  | 

هرم تامسون

+ نوشته شده در  شنبه دوم مهر 1390ساعت 11:40  توسط علی شکرریز و مهدی آذربو  | 

مطالب جدیدتر